Як і всі, я іноді борюся з очікуванням ідеального часу.
Ви чекаєте ідеального часу, щоб завести дітей, оволодіти новим навиком, кинути шкідливу звичку. А потім, після того як ти просто робиш це, ти завжди дивуєшся, чому ти так довго чекав. Тепер життя стало краще.
Те ж саме стосується і інвестування. Якщо ви ніколи раніше не інвестували, то важко почати. Це ще складніше, якщо ринок неухильно зростає. Майже неможливо, коли всі передбачають рецесію.
Тому більшість людей просто чекають, коли ринок впаде. Вони вибирають якийсь випадковий відсоток: “добре, коли ринок впаде на 10%, тоді я буду інвестувати”.
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-1137597641157517"
crossorigin="anonymous"></script>
Купуй дешево, продавай дорого, вірно?
Неважливо, що ви говорите собі, що ви збираєтеся робити, тому що говорити, що ви будете інвестувати, коли ринок падає, сильно відрізняється від реального інвестування, коли ринок впаде.
Я знаю, тому що я спостерігав, як люди грають у цю маленьку гру. Вони кажуть собі, що “увійдуть” після того, як ринок трохи впаде, а потім ще трохи, а потім ще трохи.
Завжди чекаєш слушного моменту, замість того щоб просто робити те, що потрібно.
Така поведінка часто шкодить інвесторам. Доктор Джеремі Сігел, професор Уортона, вважає, що середній власник індексного фонду Vanguard отримує всього 50% від опублікованого прибутку. Якщо фонд зросте на 20%, інвестори зростуть на 10%.
Чому? Насправді люди не купують дешево і не продають дорого. Вони купують дорого і продають дешево.
Я зрозумів, що інвестування-це не “увійти”і ” вийти”. Вся справа в темпераменті. Я поняття не маю, куди рухається ринок (і ніхто інший теж), тому я б краще зосередити свій час на виборі хороших інвестицій, а потім утримувати їх на невизначений термін.
Може бути, приклад допоможе?
На початку 2010 року я хотів купити акції Booking Holdings – вони володіють Booking.com , Kayak, OpenTable, Priceline і т.д. — але за останній рік ціна акцій зросла втричі, піднявшись з 80 до 240 доларів. Після такої пробіжки легко подумати, що ти щось упустив.
Я думав, що акції коштують 217 доларів, приблизно на 23 долари менше, ніж вони продавалися. Протягом наступних кількох тижнів я спостерігав, як ціна акцій знизилася до 218 доларів, але ніколи не досягла 217 доларів. Я “розплатився”, купивши акції по 235 доларів.
Звичайно, через місяць ціна впала до 173 доларів.
Сьогодні, приблизно через дев’ять років, ціна акцій становить близько 2000 доларів. Ці акції вартістю 235 доларів зросли на 770%, що становить сукупний річний темп зростання 27%. Так, було б краще заплатити 217 доларів за акцію, а ще краще заплатити 173 долари, але чи дійсно це має значення?
Справа в тому, що як тільки ви вирішите, що хочете в щось інвестувати, не витрачайте роки на те, щоб валяти дурня в очікуванні ідеального часу.
Це нагадує мені невелику притчу з книги “мистецтво і страх”, яка звучить так:
“Вчитель кераміки оголосив у день відкриття, що він ділить клас на дві групи. Всі ті, хто знаходиться в лівій частині студії, сказав він, будуть оцінюватися виключно за кількістю виробленої ними роботи, а всі ті, хто знаходиться праворуч, – виключно за її якістю.
Його процедура була проста: в останній день занять він приносив свої ваги у ванну і зважував роботу групи “кількість”: п’ятдесят фунтів каструль з оцінкою “А”, сорок фунтів “в” і так далі. Однак тим, кого оцінювали за “якістю”, потрібно виготовити тільки один горщик — нехай і ідеальний — щоб отримати ‘п’ятірку’.
Що ж, прийшов час оцінки, і з’ясувався цікавий факт: всі роботи найвищої якості були створені групою, оцінюваної за кількістю. Схоже, що в той час як група “кількість” старанно створювала купи роботи — і вчилася на своїх помилках, — група “якість” сиділа, теоретизуючи про досконалість, і врешті-решт мало що могла показати за свої зусилля, крім грандіозних теорій і купи мертвої глини”.
Як і більшість речей у житті, інвестування багато в чому схоже на створення творів мистецтва. Легко застрягти, переосмислюючи все, намагаючись уникнути помилок і чекаючи ідеального часу.
Все, що вам потрібно зробити, це просто робити те, що потрібно, і продовжувати це робити.